Věk, bydliště i volební chování: Přidáváme sociodemografické informace o čtenářích u nejčtenějších médií
23. listopadu 2022

Věk, bydliště i volební chování: Přidáváme sociodemografické informace o čtenářích u nejčtenějších médií

Znalosti a zkušenosti

Mediaboard pro vás neustále zlepšujeme a jsme moc rádi, že vám nyní můžeme představit naší poslední novinku. U nejčtenějších médií se nyní zobrazují také sociodemografické informace o čtenářích včetně jejich návyků a například i volebního chování. Nová funkce vám umožní lépe poznat vaše cílové publikum a snadněji plánovat a cílit komunikaci.

Rozšířená funkcionalita nabízí sociodemografické údaje o čtenářích 58 nejčtenějších médií v České republice. Mezi nejdůležitější ukazatele patří pohlaví, věk, vzdělání, region i ekonomická situace, nicméně k dispozici je i řada vedlejších ukazatelů jako počet dětí, vlastnictví auta, typ bydlení, nákupní či volební chování. Sociodemografické údaje poskytuje společnost Behavio Labs, která stojí mimo jiné za projektem Atlas Čechů. 

„Dobře porozumět své cílové skupině je pro nastavení správné komunikace klíčové. Díky dostupným sociodemografickým datům mohou naši zákazníci lépe vyhodnocovat a plánovat mediální kampaně, a s detailnější znalostí publika a přesnějším cílením i šetřit své rozpočty,“ dodává Tomáš Berger, CEO společnosti Mediaboard. 

Trendy v českých médiích

Informace o čtenářích budou k dispozici u jednotlivých článků v přehledu monitoringu, kam přibyla nová záložka „Demografie“. Pod ní se zobrazí demografická analýza čtenářů daného média s množstvím ukazatelů v přehledné grafice. Statistiky mimo jiné ukazují, že při výběru novin a časopisů ke čtení hraje roli pohlaví. Časopisy a bulvární tisk mají převážně ženské publikum, zatímco politicky a sportovně laděné tituly zajímají spíše muže. Deník Sport tak čtou v 75 % muži, zatímco po titulu Moje psychologie sáhnou v 74 % ženy. Z pohledu volebního chování tvoří největší podíl čtenářů dezinformačních serverů voliči SPD, zatímco například čtenáři deníku MF Dnes nejčastěji volí ANO (27 %). Nejoblíbenějším časopisem lidí s vysokoškolským vzděláním je Reflex (21%) a National Geographic (20%). Několik dalších příkladů toho, co vám naše nová funkcionalita pomůže zjistit, jsme pro vás zpracovali graficky: 

V uplynulých měsících jsme představili hned několik novinek: monitoring sociálních sítí, pokročilejší měření a analýzu, monitoring českých a slovenských podcastů a významné rozšíření monitoringu televize a rádia.

~ Mediaboard Newsroom ~

Mediaboard je předním poskytovatelem pokročilých řešení v oblasti media intelligence navržených tak, aby firmám umožnily lépe se orientovat v dynamickém světě médií. Dáváme organizacím možnost získat cenné přehledy, sledovat mediální pokrytí, trendy v odvětví a činit informovaná rozhodnutí na základě našich chytrých dat.