PR trendy 2023 – AI, transparentnost a „shorts“ videa
23. srpna 2023·Tereza Žižlavská

PR trendy 2023 – AI, transparentnost a „shorts“ videa

Znalosti a zkušenosti

Jak v PR využít trend virtuální reality a umělé inteligence a proč dát větší důraz na tvorbu vlastního obsahu?

Digitální svět se mění ze dne na den a my se tomu musíme umět přizpůsobit. Ačkoliv je důležité nezůstat pouze v zajetých PR postupech, je potřeba být zároveň konzistentní v tom, za jakými hodnotami stojíme. A to více než kdykoliv předtím.

Co všechno přinese rok 2023 v oblasti PR a jakou bychom měli zvolit strategii?

1. Social Responsibility (CSR) – buďte transparentní. Sdílejte, za jakými hodnotami stojíte

Stále více lidí volá po transparentnosti a zveřejnění jasných postojů firmy k různým globálním událostem či fungování ve firmě samotné. Pro mnoho společností je důležitým tématem například udržitelnost – dobrým příkladem je firma Nespresso a jejich recyklovatelné kávové kapsle, nebo z českého prostředí firma Albert, která čím dál častěji daruje potraviny, které se nestihnou prodat. Bance ČSOB se například daří stále více navyšovat počet žen ve firmě, včetně vysokých pozic, a to i bez zavedení kvót.

Nebojte se tyto věci sdílet a ukázat, co proaktivně vaše firma dělá pro zlepšení životního prostředí, dejte na svůj web dobročinné projekty a spolupráce, nebo třeba popište, co děláte pro zkvalitnění work&life balancu vašich zaměstnanců. Sledujte, co je pro lidi v dnešní době to důležité.

V Americe to můžeme demonstrovat na hnutí Black Lives Matter, kdy vůbec poprvé velké množství světových značek jako Netflix, Facebook nebo Nike dalo jasně najevo své stanovisko, a bojovalo tak proti rasismu i skrze svůj brand – ať už finanční podporou, navázání nových spoluprací nebo podporou diverzity na pracovišti.

Řetězec Starbucks zase poskytl všem svým zaměstnancům možnost terapie zdarma, v rámci psychického a duševního zdraví. Mnoho firem poskytuje humanitární pomoc, což jsme mohli vidět například v době pandemie. Ale soustřeďte se především na to, jaké propojení dává smysl pro tu vaši firmu. Nezapomínejte na autenticitu.

Ukažte jasný postoj a hodnoty, které zastáváte k událostem, které aktuálně hýbou společností a buďte konzistentní. Zákazník si tak může udělat lepší a jasnější obrázek o firmě a ztotožnit se s některými postoji – nebude mít pocit, že se transparentnosti schválně vyhýbáte a neumíte zaujmout jasné stanovisko. 

2. Databáze novinářů a influencerů aneb zjednodušte si práci pokročilou analytikou

V dnešní neuvěřitelně zrychlené době je třeba pracovat s co nejvíce efektivními řešeními, která vám práci usnadní a co nejvíce zrychlí, a ne naopak. Mít pokročilou analytiku je základem pro efektivní práci a mnoho společností ji již naplno využívá.

S tvorbou tiskových zpráv souvisí i jejich distribuce vhodným novinářům a snaha s nimi udržovat dobré vztahy, které jsou v PR stěžejní. Jak zjistit, kdo je ten vhodný novinář pro oslovení a kterým z nich rozeslat vaše tiskové zprávy?

U nás máte vše na jednom místě – pokročilou analytiku, monitoring médií a nově jsme spustili rozšířenou verzi naší databáze novinářů Medialist PRO, kde kromě pro vás relevantních novinářů naleznete i přímé kontakty a také jejich publikované články. Snadno si tak můžete vybrat, koho chcete oslovit.

Kromě databáze novinářů je u nás k dispozici i seznam aktuálních influencerů, kteří budou i nadále hrát velkou roli ve veřejném prostoru – a to i při vytváření PR strategie na sociálních sítích.

Navíc můžete sledovat i tzv. „influencer score“, které vám pomůže rozlišit a poznat ty vhodné influencery právě pro vaše záměry – i skrze to, jak si momentálně na trhu stojí a na koho mají vliv.

3. Umělá inteligence – efektivní monitoring médií

AI nám může pomoct zjednodušit a zefektivnit naši práci. Dokáže zrychlit procesy a rychle vyhodnocovat výsledky. Kromě toho, že už umí dělat obstojně grafiku nebo napsat poezii, zvládne také efektivní monitoring médií.

My jsme minulý rok spustili funkci TOP zprávy, kterou pro vás stále s pomocí AI zlepšujeme. Monitoring denního tisku vám umožní denně sledovat to nejdůležitější, co se o vás či vaší firmě napsalo.

Největší přínos v zapojení umělé inteligence v nové funkci vnímáme ve zvýšení efektivity práce a jejím zjednodušení. Náš algoritmus dokáže vyhodnotit stovky textů a vybrat ty nejrelevantnější a nejdůležitější z nich. Vše je postaveno na pevně daných metrikách a datech, ne emocích, které mohou ovlivnit lidský úsudek.

U TOP zpráv to rozhodně nekončí – na letošní rok chystáme mnoho dalších projektů na bázi AI.

4. Virtuální realita a gaming – oslovte v PR i mladší generaci

Buďte kreativní a nebojte se vyzkoušet úplně nové formáty. Ocení to mladší generace a naopak – tu starší generaci zaujmete něčím, co doteď viděli pouze ve sci-fi filmech.

Umožněte lidem vidět místa, která jsou jinak nepřístupná. Co takhle procházka firmou skrze virtuální realitu, interaktivní prezentace nebo teambuilding založený na vlastní únikové hře?

Využití virtuální reality se nabízí například i v rámci školení klientů a zaměstnanců, můžete simulovat prostředí pro trénink na velkou konferenci či schůzku, nebo je nechat okusit váš produkt s mnohem větší intenzitou a prožitkem. A ještě navíc budete vnímaní jako moderní a pokroková firma.

5. Tvorba PR strategie a analýza konkurence – používejte chytrá data!

Analytici v PR musí svá rozhodnutí zakládat na datech. Je potřeba vědět, jak používat data chytře, zanalyzovat je a následně s výsledky dále pracovat. Při tvorbě efektivní PR strategie používá mnoho firem pouze několik metrik, přitom je potřeba znát mnohem více dat – třeba znát data z let předchozích. K tomu slouží například naše výroční mediální analýza, ze které získáte ucelený a detailní přehled podstatných ukazatelů vaší komunikace.

Zjistíte, jaký je váš mediální zásah, kde se o vás nejvíce píše, nebo kde máte naopak prostor ke zlepšení. A především: Jak jste na tom ve srovnání s konkurencí. Podstatná je i analýza sociálních sítí, která vám umožní zjistit chování uživatelů v reálném čase – získáte tedy okamžitou zpětnou vazbu a zároveň zjistíte důvody neobvyklého poklesu, nebo naopak nárůstu zájmu o vás nebo o vaši konkurenci. Analýza konkurence vás může navést k těm správným krokům a strategii pro rok 2023 a rozhodně byste ji neměli opomenout.

6. Video PR strategie – krátká videa (shorts)

Shorts neboli krátká videa jsou aktuálním trendem na téměř všech sociálních sítích. Naučte se je tvořit a zaujmout publikum ve velice krátkém čase. V dnešní zrychlené době je potřeba umět odprezentovat hlavní myšlenku či produkt v několika sekundách, na což jsou shorts ideální. Tento trend přichází ze sociální sítě TikTok, ale nyní se objevuje na Instagramu, kde je především v podobě Reels videí, Facebooku, YouTubu, a dokonce můžeme tento formát zaznamenat i v podcastech, kde nejsou shorts ve formě videa, ale jde o rychlou a stručnou zvukovou nahrávku – několika minutový podcast si tak můžete pustit třeba u snídaně.

Shorts vám pomůžou zredukovat vše nepodstatné, udržíte základní myšlenku, zmíníte jen to opravdu důležité a nebudete zbytečně tvořit slovní ani vizuální vatu. Co třeba představit vaši firmu, produkt či zaměstnance v deseti sekundách, nebo udělat prohlídku budovy firmy v rychlých sekvencích? Rychlé, efektivní, inovativní.

7. Důraz na vlastní content

Velké změny a propady na Twitteru pod vedením Elona Muska ukázaly, jak rychle se může změnit vnímání a prestiž známé sociální sítě. Prostředí na sociálních sítích se neustále mění a vznikají stále nové, populárnější. Znáte například sociální sítě BeReal, TikTok nebo Telegram? Pokud ne, měli byste to napravit. Facebook, Instagram, a očividně ani Twitter totiž už dávno nejsou jedinými leadry v rámci sociálních sítí.

Proto je dobré nelpět pouze na propagaci a prodeji skrze sociální sítě, ale tvořit i vlastní obsah. Mnoho společností se vrhlo do tvorby podcastů a jejich neuvěřitelný boom vidíme i u nás v Mediaboardu – dnes už jich monitorujeme více než 3 500. Ale právě proto je potřeba mít na paměti, že ne každý podcast uspěje. Kromě tématu je důležitý i výběr dobrého moderátora, zajímavých hostů a zejména kvalita zvuku. Úspěch vašeho podcastu se nemusí dostavit ihned – za nahráváním je skutečně mnoho práce. Když se ale podcast povede, může se stát skvělým PR médiem.

Nezapomínejte také na pořádání on-line i off-line veřejných akcí, kde bude moct probíhat kvalitní networking. Po covidové době mnoho lidí oceňuje především osobní kontakt – hodně firem tak dává momentálně přednost pořádání off-line akcí a snaží se lidi opět propojit i mimo obrazovky.

Tvořte společně s námi #moderníPR i v roce 2023!

~ Mediaboard Newsroom ~

Mediaboard je předním poskytovatelem pokročilých řešení v oblasti media intelligence navržených tak, aby firmám umožnily lépe se orientovat v dynamickém světě médií. Dáváme organizacím možnost získat cenné přehledy, sledovat mediální pokrytí, trendy v odvětví a činit informovaná rozhodnutí na základě našich chytrých dat.