Jak zvýšit sledovanost na Youtube v 10 + 1 krocích
27. února 2024

Jak zvýšit sledovanost na Youtube v 10 + 1 krocích

Znalosti a zkušenosti

Donutit ty, co zhlédli vaše video k tomu, aby vás odebírali, není snadné. Proto jsme si pro vás nachystali 10 snadných tipů, jak získat odběratele na YouTube.

Po založení vlastního YouTube kanálu vaše cesta nekončí. Čeká vás nastavování reklam, vytváření marketingové strategie a také první překážka na vaší cestě – počet odběratelů se nezvyšuje. Vaše máma, bratranci, kolegové a přátelé vás odebírají, což vám ale nestačí. Abyste obhájili hodnotu svého kanálu, potřebujete minimálně 10x tolik zhlédnutí. Jak vydělávat na YouTube a jakých pravidel se musíte držet?

Proč jsou vaši YouTube followeři důležití

S větším počtem odběratelů se zvyšuje váš dosah na ostatní uživatele YouTube. Na jedné straně jsou odběratelé, což jsou vaši věrní fanoušci. Na opačné straně stojí ti, co párkrát zhlédli vaše videa a mohli by se potencionálně stát odběrateli.

Důležité je sledovat statistiky jednotlivých videí a zaměřit se na to, jaká videa získávají nejvíce odběratelů. To vám napoví, na jaká témata se ve videích zaměřit.

1. Udělejte si plán a držte se ho

Vytvořte si jasně daný rozvrh pro publikování nových videí, aby vaši odběratelé a ti, co sledují vaše videa, věděli, kdy očekávat nový příspěvek.

Ze začátku pomáhá, pokud vydáváte videa častěji. Takový průměrný cíl jsou dvě videa za týden, což můžete obejít, pokud si předpřipravíte nějaký obsah už před spuštěním svého kanálu. Nejlepší je mít nachystaný obsah na měsíc až dva dopředu.

Pravidelnost a stálost je důležitá, ale zároveň nechcete své odběratele omrzet. Proto je důležité tvořit takovým způsobem, abyste je nezačali nudit. Můžete například vytvářet více sérií, které jsou zaměřené na jiná témata. Dobrým příkladem je třeba módní značka, která může vytvořit sérii zaměřenou na slavnostní šaty po celém světě a potom sérii, která nás naučí, jak namixovat a sladit vzory.

2. Vytvořte trailer vašeho kanálu

Trailer kanálu poskytne návštěvníkům shrnutí toho, co zde můžou čekat. Obchodní značky by se měli zaměřit na to, aby trailer odrážel jejich hodnoty a reprezentoval produkty značky.

Důležitou součástí trailerů je taky popis. Tento prostor slouží nejen pro popsání videa, ale také pro popsání celého kanálu.

Trailery se začnou přehrávat samy při navštívení kanálu. Dbejte proto na prvních 3–10 sekund: hudba, zvuk, dialog a editování budou hrát velkou roli, když se návštěvníci budou rozhodovat, zda se podívat na vaše videa – což ovlivní celkový počet zhlédnutí na YouTube.

3. Produkujte videa s vysokou kvalitou

Vaše videa nemusí nutně vyhrávat Oscara, ale musí být profesionální. Velkou pozornost věnujte osvětlení a zvuku. To jsou dva významné elementy, které oddělují amatéra od profesionála.

Důležitá je také kvalita kamery. V dnešní době už nemusíte za dobrou kameru utratit nekřesťanské množství peněz. Stále by ale kvalita obrazu měla být o stupeň až dva lepší než při natáčení telefonem.

Posledním článkem je člověk. Nedávejte před kameru někoho, kdo se tam necítí komfortně, vaši sledující to poznají. Nikdo nechce poslouchat nervózně vrtějícího se člověka s třepajícím se hlasem.

4. Propagujte svůj kanál

Marketingové platformy, kde máte už své publikum, jsou nejlepší místa pro získání nových odběratelů. Nebojte se sdílet linky na videa v e-mailech nebo na blogu a zveřejňovat videa také na ostatních sociálních sítích.

Můžete i použít analýzu vašeho publika a najít malé komunity lidí, kteří mají podobné zájmy. Těmto lidem můžete poté svá videa sdílet na různých platformách jako jsou Facebook, Reddit a jiná fóra.

Další sociální sítě se dají využít pro navnadění diváků. Prostřednictvím Instagramu Live můžete například sledujícím zprostředkovat záběry z natáčení a zodpovědět jejich otázky. 

5. Spolupracujte s influencery

Při práci s influencery pamatujte vždy na to, že prioritou daného člověka je jeho publikum. Nejlepší spolupráce, které dlouho vydrží a jsou přínosné pro obě strany, jsou především ty, kde obchodní značka (firma) věří kreativitě influencera a dovolí mu vytvořit sponzorované video v jeho vlastním stylu.

Firma má samozřejmě vždy právo na to říct své poznatky a výtky k videu. Většina z nich totiž požaduje vidět finální verzi videa před jeho zveřejněním. Firma by se ale neměla snažit změnit celý obsah videa od A do Z.

To by totiž znamenalo, že influencer bude muset do videa přidat něco, co nemusí odpovídat jeho stylu, což by se nemuselo líbit jeho sledujícím, kteří by ho mohli přestat sledovat. Taková situace ublíží nejen tvůrci videa, ale i vám jako značce, protože s méně sledujícími máte méně nákupů. Nakonec tedy není spokojená ani jedna zúčastněná strana.

6. Dárky jen pro odběratele

Další osvědčený tip na to, jak získat sledující. Obdarujte své followers reklamními dárky, které jsou určené jen pro ně. Může to být třeba extra sleva z propagovaného zboží, dárek s iniciály od vaší firmy nebo bezplatné demo vašeho softwaru.

Zajímavý, vtipný a neobvyklý způsob je schovat třeba velikonoční vajíčka do videa a odměnit 5 prvních odběratelů, kteří je najdou. Velikonoční vajíčko může být cokoliv – slovo, fráze nebo jen nějaký nespecifikovaný objekt.

7. Nezapomínejte na SEO

Optimalizujte video stejně, jako svůj článek.

I u videa je důležité dávat pozor na informace, jako je popis nebo titulek. Důležité je také najít si správná klíčová slova stejně, jako jste zvyklí je hledat u psaní článků. A nesmíme zapomenout na naši konkurenci, i na YouTube si musíme pohlídat, co dělají naši rivalové a jak si vedou.

8. Aktualizujte náhledy

Jednou z nejdůležitějších věcí na YouTube je náhled videa. Musíme vždy zvážit, jestli náhled souvisí s titulkem a případně toho strategicky využít.

Jako příklad si můžeme vzít video s názvem „Nejvíce šokující výhra Oscarů od roku 1990“. V takovém případě by náhled videa mohl obsahovat například obrázek z filmu, který si lidé s Oscary nespojí. Tím sledující překvapíte a donutíte je se na video podívat, aby se dozvěděli více.

Spousta tvůrců používá text nebo grafiku pro oživení náhledu. Pokud se ovšem ale chystáte použít text, nezapomeňte, že text musí být dostatečně velký a mít čitelný font.

9. Zapojte pravidelné prvky

Udržet si své sledující můžete i pravidelnými prvky, na které se můžou těšit vždy na konci videa. Takovým pravidelným a vtipným prvkem můžou být nepovedené scénky nebo čtení vašich oblíbených komentářů z předešlého videa.

Tyto prvky a návyky navozují pocit komunity, očekávání a zapojení těch, co videa sledují. A hlavně zvyšují tzv. watch time, který YouTube miluje a hojně ho využívá v algoritmech.

10. Pročistěte a uspořádejte si svůj kanál

Výše zmíněné rady jsou vám k ničemu, pokud je váš kanál chaotický. Pro zorganizovaní kanálu YouTube nabízí třeba funkci vytvoření playlistů, čímž můžete svá videa uspořádat do jednotlivých kategorií. Playlisty pomůžou návštěvníkům se zorientovat a určit si, zda váš kanál obsahujte typ videí, který hledají.

Pravděpodobně se kvalita vašich videí bude s časem zvyšovat a můžou se měnit také témata, kterým se věnujete. Nebojte se proto časem vymazat stará videa, s jejichž kvalitou nejste spokojení.

11. Buďte v obraze.

Posledním a neméně důležitým bodem je mít přehled o tom, co se děje ve vašem oboru a co se povídá o vás a vašich konkurentech. Zde může být vaším největším pomocníkem právě monitoring médii, díky kterému budete mít vždy aktuální informace o dění na YouTube, a budete tak vždy v obraze. 

Monitoring médií vám můžeme nabídnout i my v Mediaboardu. Aktuálně pro vás monitorujeme všechny důležité sociální sítě, diskuze a komentáře pod články a nově pro vás monitorujeme i podcasty. Na YouTube sledujeme nejen jednotlivé kanály, které pro vás přepisujeme, ale i komentáře pod nimi.

~ Mediaboard Newsroom ~

Mediaboard je předním poskytovatelem pokročilých řešení v oblasti media intelligence navržených tak, aby firmám umožnily lépe se orientovat v dynamickém světě médií. Dáváme organizacím možnost získat cenné přehledy, sledovat mediální pokrytí, trendy v odvětví a činit informovaná rozhodnutí na základě našich chytrých dat.