CSR v praxi aneb příběh značky MAAPPI
9. listopadu 2023

CSR v praxi aneb příběh značky MAAPPI

Znalosti a zkušenosti

Jak CSR projekty fungují teoreticky je možné se dočíst v různých příručkách na internetu. Jak ale fungují v praxi? O tom prozradil více spoluzakladatel charitativní značky MAAPPI Martin Hošek.

Středobodem značky MAAPPI je právě jeho syn Matěj, jemuž byla identifikována porucha autistického spektra. Matěj má však dar. Od osmi let maluje mapy, které mu dávají pořádek v jeho autistickém životě.

Na posledním PR Brunchi za značku MAAPPI vystupoval její spoluzakladatel Martin Hošek (také ředitel marketingu J&T Banky). Příběh MAAPPI je ukázkou, jak fungují správné CSR projekty v praxi. 

Vznik

Matěj Hošek díky své lásce k veřejné dopravě vášnivě rád maluje dopravní mapy, zajímá se o architekturu, design a umění. Od svých 8 let kreslí mapy, reálné či smyšlené. A díky jeho nadání vznikla značka MAAPPI, která staví na jeho výtvorech. 

Samotné MAAPPI vzniklo poměrně nedávno. První velkou příležitostí, kde bylo možné vidět Matějovy mapy, byl Mercedes-Benz Prague Fashion Week, v rámci kterého byly mapy přeneseny na látky módní kolekce. Výtěžek z přehlídky šel následně nadačnímu fondu Kateřiny Sokolové Auttalk, který přispívá rodinám pečující o autistické děti. 

Skrze sociální sítě se svět dozvěděl o Matějovi a jeho příběhu a žádosti o další produkty s mapami se začaly hrnout. Matějovi rodiče se proto rozhodli získat peníze na první kolekci MAAPPI, a to skrze HITHIT, crowdfunfdovou platformu, která propojuje kreativní osoby s lidmi, kteří by je chtěli podpořit v jejich činnosti. Původním cílem bylo vybrat čtvrt milionu korun, avšak toto očekávání bylo překročeno o 111 %. Bylo vybráno 528 000 korun za pouhých 45 dní od 619 lidí. Od toho okamžiku projekt začal dávat smysl a nosnou myšlenkou se stalo dávat mapy všude, kde se dá. 

Od té doby můžete najít MAAPPI design na obalech na telefon, na oblečení, na botách nebo na cestovních denících. Konkrétně například:

  • limitovaná eventová edice RunCzech od Adidas,

  • batohy Braasi,

  • tenisky Converse,

  • boty Timberland,

  • cestovní deníky Marco Polo,

  • kelímky Kofi-Kofi.

Mezi další úspěchy určitě patří spolupráce s Footshopem, díky které vznikla limitovaná edice Budapešť nebo plánovaná spolupráce s organizací Ropid, v rámci které bude design od MAAPPI implementován na sedačky městské dopravy. Za zmínku také stojí spolupráce s Lítačkou, díky které bude mít lítačka design MAAPPI. 
Propojení zmíněných značek a MAAPPI je pro budoucnost projektu zasádní. Prostřednictvím kooperace s většími labely se dostává projektu MAAPPI mnohem větší pozornosti, a získává tak neocenitelné možnosti propagace. Tím jsou schopni brand posunout dál. Zároveň však Martin Hošek dodává, co je hlavní myšlenkou celého projektu:

MAAPPI mají propojovat a pomáhat. 

Za tak krátkou dobu, co MAAPPI existuje, již stihli rozdat 560 000 Kč, což je neuvěřitelným výsledkem. MAAPPI však nepomáhají pouze autistům, soustřeďují se také na pomoc lidem z dobročinných organizací a asistují vozíčkářům. 

Komunikace 

Co se týče komunikace, MAAPPI se již několikrát objevilo v médiích. Značku je také možné najít na sociálních sítích, zejména na Instagramu, kde se nacházejí veškeré novinky ohledně brandu. Na začátku letošního roku bylo ve spolupráci s výzkumnou společností Ipsos měřena navozená a spontánní znalost značky. Na otázku, jakou znají charitativní značku, spontánně odpovědělo 16 % respondentů, že projekt MAAPPI. Dále se předpokládá, že propojení značky s Lítačkou bude mít vliv na známost značky a její medializaci. 

Vize do budoucna 

Jako každá značka, i MAAPPI mají své ambiciózní plány do budoucna. Jedním z cílů je dostat se do zahraničí, stát se globálním projektem a veškeré peníze, které budou vybrány v jiném státě, pomůžou právě v daném státě, kde si člověk daný produkt s MAAPPI designem zakoupil. 

Druhým cílem je vznik concept storu, který bude jednak místem pro vydávání Lítačky, ale také to bude kavárna a obchod s MAAPPI předměty. Jednalo by se tak o středobod celého projektu, kde by bylo možné najít veškeré spolupráce značky. Zároveň se předpokládá také vytvoření mapy Prahy, kterou by si následně turisté odvezli domů jakožto suvenýr. 

~ Mediaboard Newsroom ~

Mediaboard je předním poskytovatelem pokročilých řešení v oblasti media intelligence navržených tak, aby firmám umožnily lépe se orientovat v dynamickém světě médií. Dáváme organizacím možnost získat cenné přehledy, sledovat mediální pokrytí, trendy v odvětví a činit informovaná rozhodnutí na základě našich chytrých dat.