6 tipů, jak zvýšit dosah vašich sociálních sítí
2. května 2024

6 tipů, jak zvýšit dosah vašich sociálních sítí

Znalosti a zkušenosti

V současné době online marketingu sociální sítě představují jeden z nejpodstatnějších komunikačních kanálů. Oproti klasickým formátům jsou dynamické, variabilní a neustále přináší nové, zajímavé možnosti. S velkým potenciálem ale přichází velká výzva a je jen na vás, jak se jí zhostíte. Překročte hranice běžného postování a plánování, začněte účelně generovat leady, rozšiřte klientelu a výrazně zlepšete postavení vaší značky na trhu. V následujících tipech vám poradíme, jak na to!

1. Zaměřte se na cílovou skupinu

Tento tip se může zdát jako zcela jasný, občas na něj ovšem zapomínají i ti nejzkušenější specialisté. Podrobná znalost a kontinuální komunikace s cílovou skupinou po dobu celého obchodního procesu představuje naprosto nepostradatelný krok. Jak ve svém článku zmiňuje úspěšná podnikatelka Jen Glanz, většina obchodníků se svými potenciálními zákazníky komunikuje až těsně před spuštěním kampaně a nemůže tak důkladně studovat jejich potřeby a touhy od samého počátku. To je samozřejmě velká chyba. Od začátku se snažte shromažďovat všechny podstatné informace o vašich možných zákaznících, podle kterých následně sestavíte zástupné zákaznické modely – s nimi můžete pracovat po celou dobu obchodního procesu a vytvořit obsahový plán padnoucí cílovce přímo na míru. Pro důkladnější a celistvější prozkoumání cílové skupiny pak poslouží analyzační nástroje sociálních sítí.

2. Vytvořte obsah, který vašim zákazníkům vyrazí dech

Pokud chcete s obsahem na sociálních sítích uspět, nepodceňujte své publikum. Aby lidé vaše posty četli, sdíleli a komentovali, je potřeba, aby je zajímal. Jak ale poutavý a přínosný obsah vytvořit? Nebojte se vrátit zpět do historie, podívat se na méně úspěšné příspěvky, porovnat je s těmi nejlepšími a na základě toho zanalyzovat vaše silné a slabé stránky. Pokuste se rozklíčovat, proč jsou některé příspěvky mnohem úspěšnější, než ty ostatní a podle tohoto klíče následně vytvořte obsah na další měsíc. Kromě obsahového plánu nezapomínejte ani na publikační strukturu. Když budete přesně vědět, kdy a v jakou dobu příspěvky nahráváte, můžete zpětně zjistit, jaký dopad měly a podle toho udržet konzistentní sledovanost a zkrátka dobře měřit dosah sociálních sítí. Ke správné analýze sledovanosti vašeho postu vám pomohou algoritmy analytických nástrojů. 

3. Volte správné komunikační kanály

Aby váš vytříbený obsah padl na úrodnou půdu, je třeba vědět, na jakých kanálech s cílovou skupinou komunikovat. Znalost platforem užívaných vašimi potenciálními klienty patří k základním a stěžejním informacím. Často se vyplácí vybrat pouze jeden hlavní, plnohodnotný kanál, než obsah tříštit do více směrů. Zaměřte svoji pozornost na sociální sítě, které již nějakou dobu používáte, kontinuálně je spravujete a máte zde dostatečnou uživatelskou základnu. Nesnažte se o zbytečné inovace: Pokud víte, že váš firemní Instagram funguje, věnujte mu maximální pozornost a vytvořte obsah, který vaše publikum ocení.

Pokud s podnikáním začínáte a hledáte ideální platformu, zkuste si odpovědět na tyto základní otázky: 

  • Čeho chcete na sociálních sítích dosáhnout? 

  • Jaké produkty či služby nabízíte? 

  • Kolik času chcete správě sociálních sítí věnovat?

Nezapomínejte ani na důkladný časový plán. K postování volte dobu, kdy vaše cílová skupina nejvíce kouká na sociální sítě. U každého kanálu se nejsledovanější časy trochu různí, nicméně ve všedních dnech obecně nejlépe fungují posty v ranních hodinách, kdy si uživatelé projíždí sítě při snídani nebo po příchodu do práce s následně pak večer, kdy si chtějí od práce naopak odpočinout. Pro přesnější analýzu lze opět využít nejrůznějších analytických nástrojů.

Monitorujte, analyzujte, publikujte.

4. Nebojte se pracovat s influencery

Už víte, jaký obsah a kdy funguje nejlépe, ale stále nejste s výsledky spokojeni? Hledejte známé tváře. Vytipujte, jaké osobnosti či značky jsou pro vaše publikum atraktivní a zapojte je do kampaně. Spolupracujte s influencery, kterým vaši zákazníci věří a dovedou se s nimi ztotožnit. Jak trefně podotýká platforma eMarketer„Influenceři se sami stávají značkou a tvůrci kampaní by s nimi tak měli dokázat zacházet“. Pokud nechcete do spolupráce s influencery investovat velké peníze, zkuste je oslovit s možností barteru, tedy výměny vašich produktů či služeb za přiměřenou spolupráci. Pokud oslovíte méně známou osobnost, tato spolupráce mu může pomoci s budováním vlastní identity a spokojenost tak bude na obou stranách. Influencer či značka sdílením postů výrazně rozšíří jejich dosah příspěvků, a vy tak získáte nové sledující.

5. Ať váš příspěvek všichni vidí! Zvyšte organický dosah příspěvků.

Pokud se snažíte expandovat a získat co nejvíce sledujících, nestačí jen věřit v kvalitu obsahu. Sociální sítě nabízí velké množství snadno využitelných nástrojů, na které byste neměli zapomínat. Těmi nejúčinnějšími jsou například správně mířené tagy. Pokud v příspěvku zmiňujete nějaké další firmy nebo osobnosti, nezapomeňte je označit – příspěvek se tak ukáže i části jejich sledujících a s trochou štěstí je nasdílí i na svůj profil. Důležitým bodem je také uvedení lokality – pokud označíte navštěvovaná místa s vlastní velkou uživatelskou základnou, je velmi pravděpodobné, že se sledující přes jejich stránky dostanou i na ty vaše. 

Nakonec jsou tu hashtagy, které podle studie serveru NapolenCat mohou úspěšnost postu zvýšit až dvacetkrát. Ale pozor, nic se nemá přehánět! Používejte pouze lokality, tagy a hashtagy, které úzce souvisí s vaším příspěvkem. Přehnané tagování u vašeho publika může vyvolat pocit nedůvěry.

6. Nebojte se riskovat

Úspěšný marketing vždy vyžaduje jistou dávku odvahy a v rámci online marketingu to platí dvojnásob. Nestálé virtuální prostředí neustále přináší nové trendy a možnosti, které je třeba sledovat. Pokud nejste ochotni zkoušet nové věci, nemůžete očekávat změnu k lepšímu. Buďte progresivní, poznávejte své klienty, buďte inovativní. Investujte část svého času i kapitálu do možností, které nemusí vyjít, ale v případě úspěchu přinesou ovoce. Zkoušejte nové formáty postů, točte videa, sdílejte fotografie… Sledujte trendy a nechte se inspirovat u úspěšné konkurence.

Vše základní už víte, teď už se jen pustit do práce. Pamatujte, že žádný učený z nebe nespadl. Vycházejte z vlastních chyb, věřte analýzám, sledujte trendy a nebojte se sem tam trochu zariskovat. Úspěch už přijde sám.

Zlepšete dosah své komunikace a míru zapojení publika s Mediaboardem

S naší aplikací budete vždy vědět, co se napsalo o vás, nebo vaší konkurenci. Náš social media tool vám navíc dodá cenná data o preferencích vašich sledujících a aktuálních tématech – snadno tak přizpůsobíte svou komunikační strategii.

~ Mediaboard Newsroom ~

Mediaboard je předním poskytovatelem pokročilých řešení v oblasti media intelligence navržených tak, aby firmám umožnily lépe se orientovat v dynamickém světě médií. Dáváme organizacím možnost získat cenné přehledy, sledovat mediální pokrytí, trendy v odvětví a činit informovaná rozhodnutí na základě našich chytrých dat.